خانه / آموزش / ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا

ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا

پرورش زنبور عسل به لیس : آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟
خیر به نظرمن به هیچ وجه نژاد کارنیکای مورد استفاده زنبورداران  کشور آلمان، نام تجاری نژاد کارنیولان نمی باشد. موطن زنبور نژاد کارنیولان جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است، که دارای آب و هوایی با زمستانهای سرد و تابستانهای واقعا گرم  و مرطوب می باشد.این نژاد از لحاظ  ظاهری بسیار شبیه به کارنیکا است. ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و ویژگیها، دارای تفاوتهای چشمگیری با نژاد کارنیکا می باشد.
نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش- سویس- کوههای آلپ می باشد و بخاطر گسترش این نژاد در اروپای مرکزی و در اقلیمهای متفاوت، این نژاد دارای لاین های متعددی است که حتی رنگ حلقه های شکمی آنان هم با هم کمی متفاوت است. نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد .این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است.در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبورعسل در سطح اروپا و بخشهایی از جهان هم از این نژاد استفاده می نمایند.

 نژاد زنبور عسل

در کل، نژاد در زنبورعسل به چه معنی می باشد و به چند گروه تقسیم می شود؟  خصوصیات و برتری نژاد کارنیکا نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل چیست؟
وقتی در مورد نژاد زنبورعسل یا حیوانات دیگر صحبت می شود، در اروپا ، سریعا” سؤال می شود که منظورتان نژاد جغرافیایی یک موجود است یا نژاد ” پرورشی” آن.

در رابطه با زنبور عسل می توان صریحا عنوان نمود که این دو با هم تفاوتهای بسیار زیادی دارند. به گونه ای که  نژاد جغرافیایی و طبیعی، به زنبوران بومی یک منطقه که طی میلیونها سال خود را با محیط و اقلیم آن منطقه سازگار نموده اند، نژاد جغرافیایی آن منطقه گفته می شود.این بدان معنی نمی باشد که این نژاد جغرافیایی در حالت طبیعی خود بهترین نژاد برای زنبورداری حرفه ای و صنعتی همان منطقه محسوب می شود.

برای مثال: زنبور نژاد آفریقایی خود را با شرایط محیطی و اقلیمی آفریقا سازگار نموده است و حتی مقاومت بسیاری در مقابل کنه واروا از خود نشان می دهد. ولی این نژاد بقدری عصبانی و نیش زن هست که میتوان به راحتی از خیر تولید کم عسل آن و کل زنبورداری با این نژاد ، گذشت!

نژاد پرورشی:

نژادی است که طی دهها سال و حتی بیش از یک صده (برای مثال: نژاد کارنیکا) در رابطه با اصلاح نژاد آن و تقویت نمودن پتانسیلهای مورد نیاز آن برای یک زنبورداری صنعتی، کار و اصلاح شده، و در نهایت ژنتیکی که تواناییهای بلقوه ای را شامل می شود تولید می کنند، که به آن یک نژاد پرورشی می گویند. نژادهای پرورشی می توانند حاصل تلاقیها باشند، مثل نژاد بوکفست در انگلستان ، و یا حاصل کاراصلاح نژادی دقیق و عمیق باشد، مثل زنبور نژاد کارنیکا. ولی در هر دو صورت یک نژاد باید دارای استانداردهای ریخت شناسی و اخلاق و رفتاری ثابت باشد، تا بتوانیم از طریق برسیهای مورفلوژی یا همان ریخت شناسی نسلهای تولیدی بوجود آمده را با منبع مادری مقایسه کرد. یک هیبرید به هیچ وجه داری استاندارد ژنتیکی ثابت نمی باشد و فاقد ارزش نژادی است. ملکه ها ی کارنیکا دارای هر نوع رنگ حلقه شکمی که باشند، در صورت اصیل بودن ، باید زنبوران کارگر و حتی زنبوران  نری هم که تولید می کنند، بصورت مشکی خاکستری و یک دست باشند:

حتما بخوانید :  صفات و خصوصیات مطلوب کلنی خوب

behlis.ir

behlis.ir.2jpeg

* استاندارد و مشخصات مورفلوژی( morpfology measuring) زنبوران کارگر نژاد کارنیکا:

۱

کوبیتال ایندکس: CI میانگین کوبیتال ایندکس =   ۵۰/۲  . حداقل ۴۰/۲ .    حداکثر ۰/۳
۲ رنگ حلقه شکمی

حلقه بنداول ودوم شکمی ازسمت سینه داری۲ دایره زردمایل به قهوه ای= e

۳ پهنای حلقه پُرزدار

پنجاه تا صد در صد پهن = F  و برنگ خاکستری

۴

طول خرطوم

6/6 تا 8/6  دارای خرطومی بلند می باشد

۵ بلندی موی حلقه 5 0/35 = K بسیار کوتاه

 

* موارد استثناء مورد توجه :
» حداکثر ۳۰٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن یک حلقه  شکمی زرد متمایل به قهوه ای تیره می باشند. کلاس = E
» حداکثر ۵۰٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن حلقه پرزدار شکمی کلاس ff می باشند.
» حداکثر۱۵ ٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن کوبیتال ایندکس برابر 2/40 تا 2/50 می باشند.

 

 * استاندارد و مشخصات مورفلوژی( morpfology measuring) زنبوران نر نژاد کارنیکا:

۱

کوبیتال ایندکس: CI

میانگین کوبیتال ایندکس  باید بالای 8/1  باشد

۲

رنگ حلقه شکمی حلقه بنداول ودوم شکمی باید بدون لکه زردرنگ باشد، کلاس= O
۳

رنگ موی سینه

خاکستری

 

موارد استثناء مورد توجه :
» حداکثر ۱۰٪ از زنبوران نر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن دایره کوچک زرد رنگ در طرفین بند شکمی می باشند، برابر کلاس = i
» حداکثر ۵٪ از زنبوران نر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن موی سینه ای به رنگ خاکستری تا قهوه ای روشن می باشند.

بررسی روند باروری نزدیک و خویشاوندی در زنبور عسل:
در دست یابی به یک نژاد اصیل، کنترل باروری ملکه های زنبورعسل از اهیمت بالایی برخوردار میباشد. که این کنترل در حالت بسیار دقیق(مثلا تلقیح مصنوعی) ولی بدون برنامه ریزی منجر به بروز بیماریهای همخونی و کاهش کیفیت ژنتیکی خواهد شد. بهترین روش عملی برای تست کیفیت و چگونگی  باروری ملکه ها، کنترل سطح تخمگذاری آنان می باشد. ما می توانیم نهایتا  باروی خویشاوندی نزدیک تا ۱۵٪ را درزنبورستانهایمان بدون بروز مشکلی مدیریت نمایم. در تصاویر پایین میتوانید بیشتر این موضوع را مورد برسی قرار دهید:

حتما بخوانید :  تامین آب مورد نیاز زنبورستان

 behlis.ir.11

تصویر بالا نشانگر یک سطح تخمگذاری بسیار کامل و تقریبا” بدون حجره خالی است. که این علامت یک باروری عالی و بدن بروز مشکلات بیماریهای همخونی می باشد.

behlis.ir.12

این تصویر با این سطح عاری از شفیره زنبوران کارگر، حکایت از ۲۵٪.باروری نزدیک خویشاوندی را دارا می باشد. که در این صورت باید حتما” برای جلوگیری از بروز مشکلات دیگر باروری خویشاوندی ، راه حل مناسبی یافت.( برای مثال استفاده از لاینهای دیگر یک نژاد در تولید زنبوران نر یا ملکه) حداقل پتانسیل اسپرمی یک ایستگاه تلقیح مصنوعی باید ازچهار کلنی متفاوت پدری تشکیل شده باشد.

behlis.ir.13

تصویر بالا، نشانگر۵۰٪.بیماری همخونی می باشد. که اصولا یک چنین کلنی بسیار ضعیف مانده و از بین خواهد رفت.با استفاده از یک شابلن که ۱۰۰ حجره زنبور کارگر را در خود جای دهد، می توانید در صد سلولهای خالی سطح شان را محاسبه نمایید.

behlis.ir.14

 ویژگیهای بارز نژاد کارنیکا :

زمستان گذرانی قوی و سالم» همانطوری که قبلا اشاره شد نژاد پرورشی کارنیکا دارای لاینهای متفاوت می باشد. بعضی از این لاینها زمستانگذرانی قوی تری دارند، که پرورش دهندگان نظرات متفاوتی را نسبت به این موضوع عنوان می کنند. برای مثال: یک کلنی هیجده تا بیست قابی و پر از زنبور مصرف غذای زمستانگذرانی بالایی را هم شامل می شود! بعضی از لاینها زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور را دارند که این مورد پسند برخی از پرورش دهندگان می باشد. در هر صورت مهم آن است که شدت رشد جمعیت در اوایل بهار بالا بوده و کلنی آمادگی کامل برای مقابله با بیماریها و ذخیره سازی را داشته باشد.
شدت رشد بهاره بالا» با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اویل فصل فعالیت، این نژاد به عنوان یک ژنتیکی که قادر است از گلهای بهار برداشت عسل داشته باشد شناخته شده است و به جهان معرفی می شود. در صورتی که خیلی از نژادها تمامی گلهای بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گلهای تابستانی ذخیره سازی و تولید عسل داشته باشند.

تولید بالای موم و مدیریت در ذخیره سازی عسل» یکی دیگر از قابلیتهای این نژاد مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان ها می باشد. این به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نمی باشد و زنبوران کارگر یک شان را که پر از عسل میکنند ، کمتر مشاهده می شود که در وسط آن ملکه تخمگذاری کرده باشد.و ازاین رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه هفتگی برداشت عسل داشت.
بچه دهی ضعیف» یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد، بچه دهی کم می باشد، که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن ، بصورت کاملا و مثبت به این مهم پاسخ داده و کارنیکا را در تمامی جهان یکی از پتانسیلهای خوب از این جهت معرفی می نمایند.
مقاوم بودن در مقابل بیماری کنه وروا» چگونگی رفتار نظافتی بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلولهای آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر ،ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری بصورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده اند. که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریبا” بالای این نژاد در برابر کنه واروا است. لازم به ذکر است که در لاینهای متفاوت کارنیکا این توانایی متغییراست. به گونه ای که پرورش دهندگان ملکه نژاد کارنیکا دسته بندی شده اند، و برخی تولید عسل بیشتر را محور فعالیت اصلاح نژادی خود قرار داده اند و برخی تولید عسل خوب ولی در عین حال مقاومت ژنتیکی، در مقابل کنه واروا  را هدف اصلی خود می دانند.
آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید» در این رابطه باید بگویم که زنبور نژاد اصیل کارنیکا بقدری آرام است که شما می توانید بدون کلاه توری و حتی بدون دودی کلنی را مورد برسی خود قرار داده، بدون اینکه نیشی دریافت نماید، یا حتی زنبوران فراری بر روی قاب مشاهده کنید.
تولید کم بره موم» در پرورش زنبور عسل صنعتی تولید زیاد بره موم را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می نمایند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگرنژادهای تیره رنگ زنبور عسل مثل نژاد قفقازی، کمترین بره موم را تولید می کند، که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنیها را ایجاد خواهد نمود.

حتما بخوانید :  اصول گرفتن بچه مصنوعي

تولید محصول بالا» یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی،افزایش محصول و تولید بالا می باشد. نژاد کارنیکا را یک زنبور بلند خورطوم هم می نامند.این زنبور قادر است با شدت رشد بهاره ای که از خود نشان می دهد و خورطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد، برداشت بهینه ای در همان هفته های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد. بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر بهره برداری داشته باشند. ولی زنبور نژاد کارنیکا از این موقعیت استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده می کند.

منبع : تلقیح ملکه(علی عطاییان)

۴ دیدگاه

  1. اصغر معصوم نیا سماکوش

    با تشکر از اطلاعاتی که در اختیار بنده گذاشتید…

  2. سلام قیمت لاین مادری کارنیکا المان چنده دارید برا فروش ممنون از مطلب خوب واموزنده که در اختیار ما گذاشتید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*