خانه / آموزش / نحوه برداشت عسل

نحوه برداشت عسل

شرکت پرورش زنبور عسل یگانه زاگرس


نحوه برداشت عسل

یکی از اساسی ترین هدف بشر از زنبور داری برداشت محصول می باشد . یک کندو محصولات مختلفی از قبیل عسل ، ژل رویال، گرده، بره موم،زهر و موم تولید می کند.

در این مقاله برداشت عسل با استفاده از اکستراکتور دستی چهار قابی اشاره شده است.
زمان برداشت عسل از کندو زمانی است که هر کندو (بسته به تعداد طبق که دارد) حداقل یک قاب عسل داشته باشد .

شرایط یک قاب عسل برای برداشت :
1 – داخل قاب سلولهای عسل سر بسته وجود داشته باشد . اگر سلولهایی سر باز بودند احتمال ان دارد که عسل آن نارس باشد . 2 – در روی قاب تخم روز یا لارو یا سلولهای سربسته بچه زنبور (کارگر،نر و ملکه) نباشد . زیرا در هنگام اکستراکتور کردن بچه ها تلف می سوند و یا  از استراکتور خارج می شوند و با عسل مخلوط شده وکیفیت عسل پایین می آید.

images.jpeg3

نحوه برداشت قاب عسل از کندو به این شکل است که قاب را در روی کندو یه تکان می دهیم تا زنبور های آن در داخل کندو بریزد . با استفاده از یک برس و یا مقداری علف زنبور هایی که در روی قاب باقی مانده اند را به روی کندو جارو می کنیم وحتی یک زنبور نباید بر روی قاب باقی بماند سپس قاب را داخل کندوی خالی دیگر که کنار دستمان است و مخصوص حمل قابهای عسل می باشد کذاشته و بلافاصله درب کندو را بسته تا زنبور ها  اجازه پیدا نکنند بر روی قاب بنشینند در ضمن دریچه پرواز کندوی مخصوص قاب های عسل  باید بسته باشد. بعد از بررسی تک تک قابهای کندو های زنبورستان کندو و یا کندو هایی که از قاب عسل پر شده اند به محلی که از زنبورستان دور باشد و یا یک اتاقی برده که زمان برداشت عسل زنبور ها نتوانند به داخل اتاق بیایند می بریم .

حتما بخوانید :  چرا خوردن عسل با خربزه مضر است ؟

ابزارلازم جهت برداشت عسل :
1:یک سینی بزرگ که وقتی سر سلول های  بسته شده را باز می کنیم عسلی که از سلول ها  خارج می شوند بر روی سینی ریخه شود.

2:چنگال پولک تراش جهت تراشیدن سر سلولها .

images.jpeg1چنگال پولک تراش

images.jpeg2نوع دیگر پولک تراش

3:اکستراکتور جهت خارج کردن عسل از داخل سلول ها .  روش کار استراکتور ها بسته به دستی یا برقی بودن و یا4 ،6، 8 قابی بودن به این شکل است که با ستفاده از نیروی گریز از مرکز عسل از سلول بیرون آمده و به دیواره داخلی آن برخورد می نماید و نیروی جاذبه زمین عسل را از دیواره به ته اکستراکتور کشیده و آنجا جمع می شود . و با گذاشتن ظرفی در زیر شیر تخلیه اکستراکتور می توان عسل را داخل ظرف جمع نمود.

images

دستگاه اکسترکتور چهار قابی ( دستی )

4:تور ی : برای صاف نمودن عسل از ذرات ریز موم و مواد دیگری که مخلوط در عسل می باشند .

index
5:ظرف عسل : برای ذخیره و حمل عسل استفاده می شود. که نباید فلزی باشد چرا که عسل خاصیت خورندگی دارد .

مراحل عسل گیری :
در چادر یا اتاق مخصوص استخراج عسل یک سینی بزرگ در زیر خرپا قرار میگیرد(خرپا وسیله ای است که قاب ها جهت پولک تراشی بر روی آن قرار می گیرد) قاب ها را بر روی خرپا گذاشته وپولک یا درپوش حجره های سربسته را می تراشیم.(البته امروزه در زنبورستان های  بزرگ و صنعتی جهت سهولت و سرعت کار ازدستگاه های پولک تراش استفاده می کنند)   باید توجه داشت که اگر سر خانه ها را از عمق بیشتری برداریم باعث خارج شدن عسل شده و سر خانه ها هم خراب می شود.وقتی دو طرف قاب به طور کامل  پولک برداری  شد قاب را داخل اکستراکتور برده و زمانی که ظرفیت دستگاه تکمیل شد با گرداندن دسته دستگاه و یا روشن کردن دستگاه عسل از خانه ها خارج می شود این عمل را تا زمانی ادامه می دهیم که عسل داخل خانه ها بطور کامل خارج شود.

حتما بخوانید :  آشنایی با خواص گرده گل

بعد قابها را بیرون آورده و برعکس می کنیم و روی دیگر قاب را به سمت دیواره دستگاه می گذاریم  و دوباره عمل  قبل  را انجام می دهیم تا عسل قاب بطور کامل خارج شود .

عسلی که در ته دستگاه جمع شده با گذاشتن ظرفی همراه با صافی در زیر شیر تخلیه استراکتور و باز نمودن شیر آن را تخلیه می نماییم .

قابهایی که عسل آنها گرفته شده در داخل کندوی حمل می گذاریم و به زنبورستان برده و بعد از کمی آب پاشی کردن دو طرف قاب ( بخاطر نچسبیدن زنبور ها به عسل ) آن را داخل کندوهای قوی و یا کندو هایی که از آنها عسل برداشت نموده ایم می گذاریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*