خانه / آموزش / نحوه پیدا کردن ملکه زنبور عسل

نحوه پیدا کردن ملکه زنبور عسل

در اوائل بهار که جمعیت کلنی ها زیاد نیستند، بسیار ساده است که ملکه را در کندو پیدا کرد.باید در زمانی که شهد در طبیعت وجود داشته که مانع غارت بشود این عمل را انجام داد.

در فصل بهار که پرورش نوزادان فزونی می گردد در نزدیکی محل پرورش نوزادان وجود دارد.در فصل جریان شهد پیدا کردن ملکه بسیار مشکل است.در موقعی که بخواهند ملکه را پیدا کنند حرکت ملایم و استفاده از دود بسیار عاقلانه است.باید توجه داشت که ملکه به ندرت در روی قابهای فاقد نوزاد یا کم نوزاد حرکت می کند.دو یا چند تا از این نوع قابها راخارج کرده و به آهستگی به طرف مرکز کندو نزدیک شوید.

images8

روش دیگر پیدا کردن ملکه اینست که کندوئی با تعدادی قابهای عاری از زنبور را در روی شبکه ملکه قرار دهید.حال تمام زنبورها را داخل کندوی خالی تکانیده و بوسیله دود زنبورهای کارگر را به پایین هدایت کنید ، در این حالت ملکه در روی شبکه ملکه باقی می ماند.در صورتی که فقط بخواهیم وجود یا عدم وجود ملکه را مشخص کنیم کافی است که در کندو و روی قابها نگاه کرده ، در صورتی که لاروهای سنین مختلف و تخم وجود دارد ملکه در کندو است و بازرسی طولانی برای پیدا نمودن خود ملکه لازم نیست.ملکه ای را که علامت گذاری شده است آسانتر می توان در کندو پیدا کرد.

 

۲ دیدگاه

 1. امین محمدیان

  سلام،به نظر من بهترین راه،برای اینکه پی به وجود ملکه ببرید،مشاهده ی تخم روز در کندو هستش.البته به این شرط که درون هر خونه یه عدد تخم و تخم ریزی مرتب باشد.

  • آقا امین گل سلام
   از این که نظر داده اید ممنونم.
   نظر شما کاملا درسته ما هم به این مطلب در سایت اشاره کرده ایم البته اگه کمی با تجربه باشی از رفتار و صدای کلنی می توانی به وجود و یا عدم وجود ملکه در کندو و اینکه تخم ریزی می کند یا نه پی ببری .
   با تشکر مدیریت شرکت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*