خانه / آموزش / روش های بیولوژیکی مبارزه با کنه واروا

روش های بیولوژیکی مبارزه با کنه واروا

مبارزه با وارواvarroa mites under microscope

 روش های رایج که پرورش دهندگان زنبور عسل از آنها برای مبارزه با کنه واروا استفاده می کنند به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: ۱- روش های بیولوژیکی    ۲- روش های شیمیایی( استفاده از کنه کش ها)

در این بخش روش های بیولوژیکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

روشهای بیولوژیکی به زنبوردار اجازه میدهدکه کنه واروا را بدون استفاده از ترکیبات شیمیایی کنترل کند وهدف از این کار  کاهش جمعیت کنه از طریق روش های فیزیکی است.اغلب روشهای موثر شامل به تله انداختن کنه ها و خارج و حذف کردن آنها است.

 مراقبت:

تا کنون در هیچ کشوری از کشورهای آلوده ریشه کنی صورت نگرفته، شناخت چگونگی همزیستی با واروا اهمیت فراوان دارد. یک کندو با یک آلودگی ضعیف به واروا می تواند  دوام داشته باشد. مسئله مهم زمانی است که جمعیت واروا گسترش پیدا می نماید.یک برنامه مراقبت مناسب می تواند  از گسترش واروا جلوگیری نماید، مراقبت در کندوهایی که قبلاً آلودگی داشته اند اهمیت بیشتری دارد و شامل تخمین دوره ای جمعیت واروا میشود تا زمان مناسب مبارزه معلوم شود.

زمان به کارگیری:

غالبا در طول دوره فعالیت زنبور ما میتوانیم  از این روش ها استفاده کنیم

 

روش های مقابله با واروا :

الف: تله گذاری:

این شیوه بر جمع کردن وارواهای کندو در یک قاب و سپس حذف قاب، استوار است.

تله گذاری با سلولهای نر :

چون وارواها  تخمگذاری در سلولهای نر را ترجیح میدهند میتوان آنها را با تأمین یک قاب مومی نر بافی شده به تله انداخت. زمانی که آخرین حجره بسته شد قاب از کندو خارج و موم آن را ذوب کرده یا سوزانده . این یک راه مقابله در شروع آلودگی است.

behlis.ir

جذب کننده ها:

مواد جذب کننده مثل عصاره سلولهای نر نیز که توسط برخی از شرکت ها ساخته میشوند روی کادر یا قاب پاشیده شده و حدود ۷۵% وارواها را جذب می نماید. 

برداشتن اولین قاب تخم گذاری شده توسط ملکه :

با برداشتن و ذوب کردن اولین قابی که ملکه در آن تخمگذاری کرده می تواند  بخش قابل توجهی از وارواهای موجود را حذف نمود. محققین روسی مشاهده کرده اند که شفیره های اولین قابی که ملکه جدید در آن تخمگذاری کرده ، ۴۶% آلوده است. با برداشت این قاب جمعیت واروا کاهش کلی پیدا میکند سایر قاب ها دارای ۴% آلودگی بوده اند . بدین ترتیب کلنی از رشد کافی برخوردار شده و می تواند  زمستان گذرا نی نماید.

توجه : در بچه طبیعی این روش بسیار کاربرد دارد.

حتما بخوانید :  چگونگی رفتار با زنبور عسل

 

معرفی لاروهای جوان:

یک زنبوردار کانادایی زمانی که کلنی فاقد لارو میباشد، با معرفی لاروهای جوان به کلنی ، میزان آلودگی را به سطح پایینی رسانده است. واروا ها به کادر یا قاب برای تخمگذاری هجوم می آورند کادر را به محض سر بسته شدن از کندو خارج می نماییم. این روش مزایای زیادی دارد مخصوصاً اینکه دوره تولید مثل زنبوران ادامه یافته و باعث مقاومت تدریجی کلنی به واروا میشود. بهتر است یک قاب لارو نر بدهیم تا کنه بیشتری جذب کند .

 

روش تله گذاری با قاب کارگران:

۱- ملکه را روی یک قاب کارگر ( A) محدود می کنیم . ۲- بعد از ۹ روز ملکه را در قاب جدید (B) محدودکرده و قاب Aرا در منطقه پرورش نوزادان قرار می دهیم تا به وسیله کنه ها عفونی شود.  ۳- بعد از ۹ روز قاب A را که حالا سرپوشیده شده است از کندو خارج میکنیم و ملکه را در قاب جدید C قرار میدهیم و قاب B را در منطقه نوزادان قرار می دهیم.  ۴- بعد از ۹ روز دیگرقاب B را از کندو خارج و قاب C را در منطقه نوزادان قرار میدهیم و ملکه را رها سازی میکنیم.  ۵- بعد از ۹ روز دیگر قاب C را از کندو خارج میکنیم.

خصوصیات این روش:

 مزایا :می تواند خیلی موثر باشد – عدم استفاده از کنه کش ها- اضافه شدن به زنبورهای چرارو

معایب : زمانبر است – نیاز به مهارت بالای زنبورداری دارد- اگر در اواخر فصل استفاده شود باعث تضعیف کلنی می شود و زمان برای برگرداندن کلنی کم است.

استفاده از کندوهای کف باز:

در مبارزه با کنه واروا  ، کندوهای کف باز نسبت به کندوهای کف بسته دو مزیت دارند: ۱- زمانی که کنه به هر دلیلی از روی بدن زنبور به پایین سقوط میکند در کف باز از طوری رد شده و به زمین می افتد و دیگر شانسی برای برگشتن ندارد در حالی که در کف بسته میتواند به راحتی به بدن زنبور دیگری چسبیده و بالا بیاید. ۲- در کف باز از کف کندو تا زوار پایینی قاب حداقل ۸ سانتی متر فاصله هست. در دوره موم بافی اگر جمعیت قوی باشد در این فضا موم بافی صورت میگیرد و عمدتا این سلول ها نر بافت هستند. پس از تخم ریزی ملکه و سربست شدن آنها ، می توانیم آنهارا بریده و از کندو خارج کنیم.

حتما بخوانید :  تصاویر تله کنه واروا

( تله قاب نر بافت)

Digital Camera

ب ـ گرما درمانی:

جرب ها (واروا و آکاراپیس) ، به گرما خیلی حساس هستند. گرما درمانی ، ایجاد حرارت به میزانی که باعث کاهش تعداد جرب ها گردیده بدون اینکه باعث کشتن زنبوران شود. درجه حرارت ۴۴ درجه به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه توسط یک زنبوردار یونانی بررسی شده که باعث کاهش تعداد وارواها میشود. و درجه حرارت ۳۹ درجه بمدت ۴۸ ساعت نیز همین اثر را دارد. جرب مجاری تنفسی (آکاراپیس ) به گرما درمانی حساس تر است. خیلی از افراد معتقدند که ماندن کندوها در مقابل نور خورشید باعث سلامت آنها میشود.

زنبورداران هندی شگرد ساده ای را بکار برده و با پاشیدن ۱۵-۱۰ گرم آرد گندم در زمان ظاهر شدن واروا و تکرار سه بار به فاصله یک هفته باعث کاهش آلودگی شده اند. آرد مانع چسبیدن واروا به زنبور شده و نمی تواند  از قابی به قاب دیگر برود این روش برای زنبور و برای عسل ضرری ندارد. ترکیب ۱۵۰ گرم روغن گیاهی و ۳۰ گرم پودر شکر و قرار دادن آن روی کادرهای شفیره ،زنبوران با تصور اینکه این ماده زاید است آنرا بتدریج از کندو بیرون ریخته و بدن آنها چرب شده و جرب ها نمیتوانند بر روی زنبور قرار گیرند.

 

ج: الکتریسیته:

یک محقق روسی با استفاده از این روش ۱۰۰% کنه هایی که به زنبوران بالغ چسبیده اند از بین برده. در این روش یک صفحه سوراخ دار به اندازه هیکل زنبور و در جلوی دریچه پرواز قرار داده میشود. لبه های هر سوراخ شبیه برس است. این صفحه داخل یک الکترولیت قرار داده شده زمانیکه جریان ۱۲ ولت برق از صفحه عبور میکند واروا هایی که به زنبوران چسبیده اند فلج میشوند و می افتند در حالیکه بر زنبوران اثری ندارد.

با سپاس فراوان از توجه شما عزیزان

حتما بخوانید :  دانلود فیلم زنبور داری در آلمان

 

۱ دیدگاه

  1. بایت مطالب مفید و جالبتون تشکر میکنم ، امیدوارم موفق باشید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*