خانه / آموزش / چرا بعضی ملکه ها یکنواخت تخم نمی ریزند؟

چرا بعضی ملکه ها یکنواخت تخم نمی ریزند؟

دلایل عدم یکنواختی تخم ریزی ملکهDSC05923PMS-680x664

 وجود سلول های خالی در بین شفیره ها ، از علائم نامطلوب بودن ملکه می باشد. دلایل عدم یکنواختی سطح تخم ریزی ملکه عبارتند از:

الف) مهمترین عامل عدم یکنواختی سطح تخم ریزی ،مربوط به نرهای دیپلوئید است.با توجه به اینکه تعیین جنسیت در زنبور عسل ، توسط آلل های جنسی مختلف در یک جایگاه ژنی صورت می گیرد ، در زمانی که آلل های مشابه در جایگاه مذکور کنار هم قرار می گیرند ، نر دیپلوئید به وجود می آید که معمولا چند ساعت پس از تفریخ تخم ، توسط کارگران خورده می شود ، دلیل خورده شدن لاروها ، فرمون است وجود یا عدم وجود این فرمون در نر دیپلوئید ، باعث حذف آن می شود. در اثر آمیزش های خویشاوندی زیاد و بالا رفتن هموزیگوتی آلل های جنسی در یک جمعیت و در ملکه ، تعداد این سلول ها خالی بیشتر می شود که گاهی هموزیگوتی ، به بالاتر از ۵۰ درصد می رسد ؛ این یک مشکل ژنتیکی است و باید با دقت در انتخاب کلنی های پدری و مادری جلوگیری از آمیزش های خویشاوندی ، درصد هموزیگوتی آلل های جنسی و سلولهای خالی را پائین آورده و راندمان کلنی را بالا ببریم

ب) گاهی تخم ملکه های جوان بارور نیست ، قابلیت رشد و نمو ندارد و مراحل جنینی آنها طی نمی شود ، معمولا کارگران این نوع تخم ها را بیرون می ریزند یا تخم خشک می شود. این عارضه را در زنبوران ، ملکه تخم عقیمی می نامند. این حالت به ندرت اتفاق می افتد ولی باعث کاهش جمعیت می شود و دلیل آن ژنتیکی است.

حتما بخوانید :  دانلود کلیپ آموزشی تلقیح مصنوعی ملکه

ج) گاهی ملکه زنبور عسل از نظر رفتاری ، ذاتا بصورت یکنواخت تخم ریزی نمی کند و تخم ریزی آن پراکنده است.

د) گاهی بعضی کارگران اقدام به همخواری می کنند و لاروهای داخل سلول ها را می خورند و لذا در شان ها ، شفیره ها یکدست و یکنواخت نخواهد بود. معمولا چنین حالتی در مواقعی رخ می دهد که گرده گل در محیط کم باشد.

ه) پرورش نرها در داخل سلول های کارگر که وقتی ملکه تخم های نر را داخل سلول های کارگر می گذارد ، لاروهای حاصل قدرت ادامه حیات ندارند و می میرند و در نتیجه ، سطح تخم ریزی شده از یکنواختی برخوردار نخواهد بود.

و) عدم نظافت سلول ها توسط کارگران، هنگامی که لاروها به دلائلی می میرند ، باعث عدم یکنواختی می شود.

 منبع: کتاب تلقیح مصنوعی ملکه ، دکتر غلامحسین طهماسبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*