خانه / آموزش / دلایل کاهش تخمگذاری ملکه

دلایل کاهش تخمگذاری ملکه

پرورش زنبور عسل گلبرگ : کاهش یا عدم تخمریزی مناسب ملکه زنبور عسل یکی از دغدغه های اکثریت زنبورداران می باشد و دنبال راهکارهای جهت افزایش تخمگذاری ملکه های خود هستند ، در این متن به بررسی دلایل کاهش تخمریزی ملکه و فاکتورهای موثر بر تخمگذاری ملکه می پردازیم.

رابطه تخمگذاری ملکه زنبور عسل با سن آن:

ملکه زنبور عسلی که بصورت طبیعی جفتگیری کرده باشد تنها در ۲ سال نخست زندگی اش خوب تخمگذاری می کند و از سال سوم پیر و ضعیف شده و تخمگذاریش بشدت کاهش می یابد.البته ملکه های تلقیح مصنوعی شده تنها یکسال اول تخمریزی خوبی دارند.در شرایط مساعد و عادی ملکه (سال اول) در شبانه روز بطور متوسط ۱۵۰۰ و سالانه ۱۷۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰۰ تخم میگذارد.ملکه های ۲-۳ ساله تعداد کمتری تخم می گذارنداگر چه گزارش هایی از ملکه های ۵-۶ یا حتی ۷ ساله شده است ولی بطور کلی ملکه پس از ۳-۴ سال عمر پیر شده و می میرد.

سن ملکه یکی از مهمترین فاکتورهای تخمگذاری ملکه می باشد.اگر قصد زنبورداری صنعتی دارید باید حداکثر هر دو سال ملکه های خود را با ملکه جوان تعویض کنید.با علامت گذاری ملکه ها از طریق کوتاه کردن یک یا هر دو بال ملکه یا از طریق رنگهای مخصوص رنگ آمیزی ملکه به راحتی می توان به سن ملکه ها پی برد.در کنگره بین المللی زنبورداران ۵ رنگ جهت علامت گذاری ملکه زنبور عسل در سالهای مختلف انتخاب شده است که هر پنج سال تکرار می شود. انتخاب رنگ بر اساس رقم آخر سال میلادی بر اساس جدول زیر انتخاب می شود.

حتما بخوانید :  اهمیت تغذیه زنبورهای عسل در آخر زمستان و اول بهار

رنگ-ملکه-زنبور-عسل

رابطه تخمگذاری ملکه با جمعیت زنبوران پرستار کندو:

زنبوران عسل کارگر از بدو تولد متناسب به سنشان در کندو یا خارج از آن وظایفی را بر عهده دارند.زنبوران عسل کارگر در شرایط عادی به مدت ۲۱ روز (سه هفته) پس از تولد در کندو می مانند و از کندو خارج نمی شوند. زنبورهای کارگر در ۲ روز اول زندگی خود به تمیز کردن سلول های که خود یا دیگران از آن متولد شده اند می پردازند.در این مدت یک جفت غدد شیری که در سرشان قرار دارد فعالیت و ترشح را شروع و ژله شاهانه را از خود ترشح می نمایند.بین ۳ تا ۶ روزگی به تغذیه لاروها که سن آنها بیشتر از سه روز است می پردازند . و در سن ۶ تا ۱۲ روزه گی به غذا دادن لاروهای جوان کمتر از سه روز می پردازند.

ملکه زنبور عسل هر چند جوان باشد و شرایط طبیعت هم خوب باشد تخم ریزی خود را متناسب با جمعیت زنبور پرستار موجود در کندو تنظیم می کند.به هر دلیلی اگر جمعیت زنبور پرستار کندو کاهش یابد ، حتی اگر جمعیت کندو قوی باشد ملکه تخم ریزی خود را کاهش می دهد تا زنبوران پرستار بتوانند به خوبی تغذیه تمام لاروهای جوان کندو را انجام دهند.اگر در کندو شفیره های که در حال تولد هستند ، موجود نباشد جهت تناسب بین جمعیت زنبورها می توان یک یا دو قاب لارو مسن آن را با شفیره های که امروز یا فردا متولد می شوند تعویض کرد.

رابطه تخمگذاری ملکه با ورود گرده گل به کندو:

زنبوران کارگر جهت تولید ژل رویال برای تغذیه لاروها و ملکه نیاز به گرده گل دارند ، هر چه گرده بیشتری وارد کندو شود ، تولید ژل رویال توسط زنبورهای کارگر افزایش و در نتیجه آن تخمگذاری ملکه افزایش می یابد.

حتما بخوانید :  چگونگی رفتار با زنبور عسل

در صورت کاهش ورود گرده گل به داخل کندو حتی در بهار و تابستان حتما کندوها را با شربت گرده گل (شربت یک به یک مخلوط با گرده گل) یا کیک گرده گل تغذیه نمایید تا در نتیجه ملکه متوجه کاهش گرده طبیعت نشده و به تخم ریزی خود همانند قبل ادامه دهد.البته ناگفته نماند که در نژادهای مختلف رابطه مستقیم بین جریان گرده گل و تخمریزی ملکه یک اصل اساسی است که شدت آن متغیر می باشد.در نژادی مانند کارنیولان (کارنیکا) این رابطه بیشترین است بهمین دلیل نژاد کارنیکا در ایران در بهار بیشترین رشد جمعیت را نسبت به سایر نژادها و همچنین بیشترین افت جمعیت را در تابستان داراست.

fig-023

رابطه تخم ریزی ملکه با نحوه تولید آن:

یکی از دلایل تخمریزی نامناسب ملکه زنبور عسل عدم رعایت نکات مهم پرورش ملکه زنبور عسل توسط بعضی تولید کنندگان می باشد ، و متاسفانه برداشت بعضی از زنبوردارن از پرورش ملکه زنبور عسل تنها پبوند زدن و پذیرش پیوند توسط زنبوران کندوی استاتر است اما در واقع بخش کوچکی از تولید ملکه پیوند و پذیرش پیوند توسط زنبوران پرستار است .

پرورش ملکهِ با کیفیت مستلزم رعایت نکات بسیار زیادی من جمله نحوه پیوند ، نحوه تغذیه کندوی استاتر (رابطه مستقیمی با تعداد لوله های تخمدان ملکه) ، پرورش زنبورهای نر با کیفیت (یکی از مهمترین فاکتورهای تولید ملکه با کیفیت است)، نحوه برخورد و گردش شاخون ها در کندوی استاتر ، زمان پیوند زدن، شرایط بهداشتی مناسب ، زمان جفتگیری ملکه (هر چه از بهار به سمت تابستان و پاییز می رویم از کیفیت ملکه ها می کاهد حتی اگر به صورت مصنوعی تلقیح شوند دلیل آن هم تغییراتی است که در اندازه آلت تناسلی نر و کیفیت اسپرم زنبور نر صورت میگیرد) است.

حتما بخوانید :  دانلود فیلم هجوم گروهی زنبوران قرمز به کندو

رابطه تخمگذاری ملکه با سلامت آن:

ملکه همانند سایر موجودات دچار بیماری ها (از قبیل همخونی ملکه) و آفاتی می شود که در تخم ریزی آن تاثیر خواهد گذاشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*