خانه / آموزش / راه های تشخیص ملکه باکره

راه های تشخیص ملکه باکره

شرکت پرورش زنبورعسل یگانه زاگرس

راه های تشخیص ملکه باکره

گاهی در زنبورستان نیاز دارید که ملکه باکره را از جفت خورده باز شناسید.حتما هم مواقع زیادی با این مشکل روبرو بوده اید،این موضوع موقعی اهمیت پیدا می کند که نیاز به تعویض ملکه را مثلا در یکی از کندوهایتان داشته باشید یا ملکه ای را تازه خریداری نموده باشید و در بارور بودن آن شک داشته باشید و صدها مورد دیگر از این قبیل.

با عنایت به اینکه ملکه باکره اگر در مدت 40 روز بعد از تولد نتواند پرواز جفت گیری خودر را به انجام برساند برای همیشه قدرت جفت گیری خود را از دست میدهد و با علم به اینکه ملکه باکره اگر تخم گذاری بکند از تخم هایش زنبور نر متولد میشوند،چنین ملکه ای از نظر زنبورداری بی ارزش محسوب میشود و در صورتیکه چنین ملکه ای به موقع تعویض نگردد چه بسا ممکن است زندگی یک کلنی را تهدید کرده و زمینه نابودی آن را فراهم آورد.

حال با این سوال مواجه میشویم که از شکل ظاهر ملکه چطور میتوانیم باکره بودن یا نبودن آن را تشخیص دهیم.ملکه جفت خورده و تخم ریز معمولا روی قابهایی که لارو و تخم جوان دارد حرکت میکند و این حرکت با آرامش و تانی همراه است موقع بازدید و بیرون آوردن قاب توجهی به ما نداشته و با همان آرامش حرکت کرده و گاها تخم گذاری میکند در حالی که ملکه باکره خیلی سریع حرکت کرده و مخفی میشود و بدلیل کوچک بودن بدنش به سختی از کارگران بازشناخته می شود.یکی از دوستان زنبوردار هم روش خوبی برای تشخیص ملکه باکره ذکر کرده اند که این روش به وفور توسط اکثر زنبورداران استفاده میشود و روش کار به این صورت است که با نوک انگشت آرام به دم ملکه میزنیم اگر از روی قاب پرواز کند باکره است.

حتما بخوانید :  تهویه کندوی زنبور عسل در زمستان

behlis.ir1

بطور خلاصه

ملکه باکره:شکم کوچک-حرکت سریع-چالاک و شناسایی سخت-پرواز از روی قاب با لمس دست

ملکه جفت گیری کرده:حرکت آرام و با تانی-بیشتر در روی قاب های با تخم و لارو جوان حرکت میکند-بی اعتنا به بازدید زنبور دار-تخم ریزی منظم-شکمی کشیده و بزرگ.

۱ دیدگاه

  1. با سلام مرسی اطلاعاتتون خوب بود ولی من میخوام بدونم که ملکه ای که توی قفس به دنیاامده چه جوری باید بارور شه مرسی اگه راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*