خانه / آموزش / رنگ کردن ملکه و رنگ ملکه در سال های مختلف

رنگ کردن ملکه و رنگ ملکه در سال های مختلف

شرکت پرورش زنبورعسل یگانه زاگرس

رنگ کردن ملکه  و رنگ ملکه در سال های مختلف:

مهم ترین دلیلی که ما برای رنگ کردن ملکه داریم این است که سن ملکه را بدانیم . البته ملکه رنگ کرده مزایای دیگری هم دارد از جمله اینکه به هنگام بازدید زودتر دیده می شود و در بچه دهی کلنی پیش بچه از پس بچه تشخیص داده می شود .

حالا از خود می پرسید که چرا باید سن ملکه را بدانیم برای اینکه  ملکه می تواند تا چهار سال یا بیشتر زنده بماند . اما بیشترین عملکرد ملکه در دو سال اول زندگیش است .اگر ما سن ملکه را 5 سال در نظر بگیریم .ملکه در سال اول عمرش چیزی حدود 50 درصد و در سال دوم 30 درصد  و در سال سوم 10 درصد تخم گذاری عمرش را  را انجام می دهد و 10 درصد را از 3 سال به بعد انجام می دهد .  یعنی اگر یه ملکه در طول عمرش نیم میلیون تخم بگذارد 250 هزار  از این مقدار را در  سال اول عمرش می گذارد و 150 هزار عدد را در سال دوم و 50 هزار را در سال سوم  و 50 هزار مابقی را از سال سوم به بعد می گذارد .

behlis.ir1

چون زنبور دار ها می دانند که هر چه جمعیت کندو بیشتر باشد سلامت و محصول کندو بهتر خواهد بود پس   به همین خاطر اکثر زنبور دار ها بعد از 2 سال اقدام به تعویض ملکه می کنند.چون این  ملكه است که  عهده دار تخمگذاري،تداوم رشد و تكثير جمعيت زنبورعسل در داخل كندو است.همچنين ملكه با توليد و پخش فرمون مخصوصي سبب ايجاد ارامش و اتحاد و شناسایی زنبور های کلنی شده و این ماده خاصیت عقیم کنندگی برای کارگرها داشته و مانع  از رشد تخمدانهاي كارگران می شود.عدم وجود این ماده و یا کمبود این ماده باعث می شود که کارگرها اقدام به ساخت سلول ملکه و یا اقدام به بچه دهی نمایند. تعويض منظم همه ساله و يا هر دو سال يكبار ملكه باعث تقويت كلني ها شده و انها را پر جمعيت و سالم و سود آور می نماید .

یکی ار عوامل اصلی تعویض ملکه سن ملکه می باشد که با علامت گذاری با رنگ بر روی پشت ملکه تعیین می شود . بدین شکل که 5 رنگ در بین زنبور دار ها استاندارد قرار داده می شود که هر رنگ به یک سال تعلق دارد .که شامل رنگ هایی از سفید ،زرد ، قرمز ، سبز و آبی می باشند و هر 5 سال تکرار می شوند .

 

 

سفید

1390

1395

1400

1405

1410

زرد

1391

1396

1401

1406

1411

قرمز

1392

1397

1402

1407

1412

سبز

1393

1398

1403

1408

1413

آبی

1394

1399

1404

1409

1414

بطور مثال فرض می کنیم که ما در سال 1392 در کندو را باز کرده و ملکه ای با رنگ سفید دیدیم .پس متوجه می شویم که این ملکه متولد سال 1390 می باشد .و اکنون سه سال دارد . و چون ملکه بیش از 5 سال عمر نمی کند نمی توان گفت که این ملکه 8 ساله است .

behlis.ir

بهترین زمان برای رنگ کردن ملکه زماني است كه ملكه براي جفتگيري خارج مي شود و یا قبل از ورود به قفس ملكه می باشد . معمولا   قسمت پشت قفسه سينه ملكه را به شکل دایره و یا خال رنگ می کنند .براي اين كار ملكه را با دست راست و با دوانگشت  گرفته و از ناحيه سر به دست چپ ميدهند تا از طرفين قفسه سينه گرفته شود. در این هنگام باید خیلی مواظب باشید که فشار اضافه وارد نکنید که باعث ضرب دیدگی تخم دان ها و یا احشام داخل قفسه سینه شود . در اين حالت يك خال كوچك با استفاده از رنگ در وسط قفسه سينه ملكه زنبورعسل گذاشته مي شود.بايد دقت شود كه خال كوچك باشد كه تا روزنه تنفسي طرفين سينه مسدود نشده و سبب خفگي ملكه نشود.

بايد ملكه را چند دقيقه با دست نگه داشت تا رنگ پشت ملكه كاملا خشك شود  .

behlis.ir2

اغلب رنگهاي مختلفي  براي رنگ اميزي ملكه به كار برده مي شود.بهترين رنگ براي اين كار رنگي است كه بي بو بوده و سريعا ظرف مدت چند ثانيه خشك شود.رنگهاي غلط گيري سفيد ماشين نويسي (لاك)كه بدون تينر بوده و با اب نيز پاك مي شوند،يا لاك ناخن مرغوب نيز براي اين كار مناسب هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*