خانه / آموزش / روش تعویض ملکه زنبور عسل در پاییز

روش تعویض ملکه زنبور عسل در پاییز

شرکت پرورش زنبور عسل یگانه زاگرس :

روش تعویض ملکه زنبور عسل در پاییز یا تعویض پاییزی ملکه زنبور عسل

تعویض ملکه در 2 موقع از سال در زنبور داری ها بیشتر از سایر مواقع صورت می گیرد :

الف – تعویض بهاره ملکه زنبور عسل

ب – تعویض پاییزی ملکه زنبور عسل

هر یک از این 2 فصل فوائد و ضررهای مخصوص خودشان را دارند ولی 3 قاعده مهم وجود دارد که زنبور دار باید آنها را دانسته باشد تا در تعویض ملکه هایش موفق تر گردد.

1- جمعیت ها ملکه های تازه را در زمان وفور گل های عسل خیز و گرده گل در طبیعت به راحتی و هنگام کمبودشان به سختی قبول می کنند.

2- زنبورهای مسن قادر به پرواز ملکه تازه را به زحمت قبول می نمایند، چون به بوی ملکه قبلی عادت کرده اند ولی زنبورهای جوان تازه تولد یافته معمولا آن را به سادگی و بدون دردسر می پذیرند، چون هنوز با بوی ملکه ای خو نگرفته و بدان عادت نکرده اند.

3- از نیمه دوم اسفند ماه به بعد هر چه زودتر به جمعیت ملکه داده شود آن را آسانتر قبول می کنند.

ب- تعویض پاییزی ملکه زنبور عسل

گو اینکه در ایران اوایل بهار ملکه را عوض می کنند و گو اینکه تعویض ملکه در بهار آسانتر بوده و تلفات ملکه ها کمتر است ولی با وجود این بهترین وقت برای این کار مرداد و شهریور، یعنی پس از آغاز سال تازه طبق تقویم زنبورها و جمعیتها می باشد.

ملکه جفتگیری شده ای که در این موقع سال به کندو داده می شود فرصت تمرین تخمگذاری را در پاییز داشته و از اوایل بهار سال بعد می تواند با تمام قدرت و به تعداد خیلی زیاد تخمگذاری کند و جمعیت را به قدرت فوق العاده ای برساند، و حال آنکه ملکه ای که در بهار تعویض شود ناچار است در عین شدت گل و شکوفه مدتی را به تمرین تخمگذاری بگذارند و در نتیجه یک فصل عسل را بدون بار آوردن کافی از دست بدهد.

حتما بخوانید :  اهمیت تغذیه زنبورهای عسل در آخر زمستان و اول بهار

راه تعویض ملکه در بهار و پاییز فرق دارند. بهترین روش جهت تعویض ملکه در پاییز استفاده از قفس فشاری است .

روش کار :

در پاییز باید اول ملکه کندو را برداشت و به اصطلاح زنبور داران جمعیت را یتیم کرد. پنج روز بعد پستانک هایی را که زنبورها روی شانها زده اند خراب نموده و با دقت زیاد لاروهای داخل پستانک ها را حتما بیرون آورده و دور انداخت.  این قفس از توری به ابعاد ۱۲*۱۲ سانتیمتر ساخته شده و لبه های آن به اندازه 2/5  سانتیمتر برگشته است . در گوشه ای از قفس یک لوله مسی به طول ۴تا ۵ سانتیمتر و قطر یک سانتیمتر جوش داده شده است  . برای معرفی ملکه با استفاده از این قفس ابتدا یک قاب را حاوی شفیره های مسن در حال تولد بوده و دارای عسل و حجره های خالی باشد انتخاب و سپس  قفس را روی شان فشار میدهیم تا لبه های آن به محورشان برسد و سطح لوله مسی در سطح شان قرار گیرد. داخل لوله مسی  خمیرشیرین قرار میدهیم(البته این لوله مسی میتواند نباشد) .

images3

زیر قفس باید تنها ملکه باشد. هیچ زنبوری نباید همراه ملکه به زیر قفس رخنه کرده باشد. وضع قفس  در روی لاروهای سربسته باید طوری باشد که نه ملکه راه به خارج داشته باشد و نه زنبورها امکان داشته باشند که به زیر قفسه بروند. از راه سوراخهای توری زنبورها می توانند غذای لازم را به ملکه برسانند. پس از یکی دو روز لاروهای سربسته موجود در شان و زیر قفس کم کم تبدیل به زنبور کامل گشته و بتدریج از سلول هایشان خارج شده تولد می یابند. همین زنبورهای جوان که هنوز عادت به بوی ملکه ای نکرده اند اطراف ملکه را گرفته و کار تغذیه وی را به عهده می گیرند. بدین طریق ملکه داخل جمعیت قبول می شود.

حتما بخوانید :  اکسیر جوانی ،راز زیبایی و سلامتی

پس از مدت کوتاهی زنبورهایی که خارج از قفس هستند خمیر شیرین را خورده  و یا موم ها را از زیر قفسه سوراخ کرده و خودشان را به اطراف ملکه می رسانند. ولی چون وی چند روزی است که داخل کندو زنده مانده و حتی اولین تخم ها را نیز گذاشته و به علاوه اطراف ملکه را زنبورهای محافظ جوان و قوی گرفته اند، دیگر نه قادرند و نه اینکه مایل که ملکه را بکشند. در نتیجه تمام جمعیت ملکه را قبول کرده و ملکه نیز به تخمگذاریش ادامه می دهد.

شرکت پرورش زنبورعسل یگانه زاگرس : فروش کلنی های قوی وسالم ، تولید و فروش ملکه  از نژادهای کارنیکا ، قفقازی و ایرانی ، تولیدوفروش انواع کندو ، طبق ،کندوچه ۵قابی وکندوچه های نوکلئوس. فروش انواع عسل طبیعی  و  ژله رویال.

جهت خرید و یا تماس با ما به بخش خرید و ثبت سفارش  مراجعه بفرمایید.

«خنده  ، موسیقی روح است »

۱ دیدگاه

  1. با سلام و تشکر از مطالب جالبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*