خانه / آموزش / چگونگي خروج بچه از كندو زنبور عسل

چگونگي خروج بچه از كندو زنبور عسل

شرکت پرورش زنبورعسل یگانه زاگرس  :

از شرايط لازم براي تقسيم كلني و بچه دادن،وجود ملكه براي بچه كندو است كه اين كار يعني توليد يك يا چند ملكه (معمولا تعداد بيش از 5عدد)به طور خودكار انجام ميگيرد و پس از تخمگذاري در فنجانكها ملكه هاي لازم توليد مي شوند.ملكه مادر(ملكه قديمي)زماني كه احساس كرد مدت زيادي به تولد  ملكه جديد باقي نمانده خود را براي خروج از كندو همراه عده اي از زنبورها اماده مي كند.

ملكه قديمي ابتدا تخم ريزي را كاهش داده و با كم شدن تغذيه از وزنش نيز كم مي شود(شايان ذكر است كه كارگران او را به اين كار وادار مي كنند) تا ملكه قادر به پرواز و خروج از كندو باشد.كمي قبل از تولد ملكه جديد (چند ساعت تا چند روز)ملكه مادر يا قديمي تصميم به خروج مي گيرد.

كارگران و زنبورهاي داخل كندو موضوع را حس كرده و با برداشت مقادير زيادي عسل چينه دان خود را پرمي كنند و اماده سفر مي شوند.انها در اين شرايط در كف كندو واطراف سوراخ پرواز متراكم شده و با پرواز ملكه انها نيز با شدت زياد و با سرعت به صورت دسته جمعي كندو را ترك مي کنند و در هوا مانند ابر در مي ايند و در محدوده  پرواز ملكه چرخ مي زنند تا ملكه و زنبوران پيش اهنگ جاي مناسبي را براي نشستن پيدا كنند.

معمولا اين گروه در اولين پرواز در همان نزديكي زنبورستان بر روي مكان مرتفعي مانند تنه و شاخه درخت يا ديوار ساختمان و يا جايي شبيه ان مي نشينند وملكه را در بر گرفته و به شكل خوشه اويزان مي شوند.

حتما بخوانید :  از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟

behlis.ir

تعدادي زنبورهاي همراه ملكه ممكن است از نصف جمعيت كندوي مادر تا يك چهارم و گاهي بيشتر از نصف  هم باشد.اين بچه كندو كه بدون دخالت  زنبوردار توليد شده و تقسيم ان خود به خود انجام گرفته  است به بچه كندوي طبيعي معروف مي باشد.

بچه كندوی  خوشه شده در محوطه ازاد تعدادي زنبور پيشاهنگ دارد كه انها براي يافتن جاي استقرار دائمي به جست وجو مي پردازند و پس از يافتن جاي مناسب(به طور مثال شاخه درخت،شكاف سنگ،كندوي خالي و يا تنه تو خالي )اطلاعات خود را در اختيار توده زنبورها  قرار داده و تصميم نهايي براي پرواز به فاصله دورتر و محل استقرار دائمي گرفته مي شود.

اغلب بيش از يكساعت بچه كندوی  خوشه شده  در محل اوليه باقي مي ماند كه در اين فاصله زماني  بايد براي گرفتن آن به سرعت وارد عمل شد. زيرا اگر بچه كندو گرفته نشود پرواز دوم انجام گرفته و ديگر نمي توان ان را پيدا كرد.

شرکت پرورش زنبورعسل یگانه زاگرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*